Bebek Karyolası Seçerken Püf Noktalara Dikkat Edin

 

Bebeğinin rahat ve sağlıklı bir uyku çekmesi bebeğin gelişimi açısından çok önemli olduğundan uyku ile ilgili her şey ebeveynlerin dikkatli olduğu konuların başında gelmektedir. Bebeğin karyolasındaki herhangi bir yanlış seçim hem bebeğin hem de anne ve babaların uyku düzenini alt üst edecektir. Bu yüzden de karyolayı seçerken birtakım kriterlere sahip olunmalı. Piyasa da birçok karyola olması seçenekler arasında oldukça kafa karışıklığı yaratmaktadır. Bu yüzden karyolada olması gereken özellikler ve dikkat edilmesi gereken hususların belirtilmesi ile bu seçenekler arasında rahat bir şekilde eleme yapabilir ve hem bebeğiniz hem de sizin için en uygun karyola seçilebilir.

Öncelikli olarak alacağınız karyolanın materyali büyük ölçüde önemlidir. Uzmanlar karyolalarda metali önermemekte bunun yerine ahşap veya kumaş karyola seçilmesinin bebek için daha sağlıklı olacağını söylemektedirler. Elbette kumaş olan karyolanın içerisinde polyester ve benzeri maddeler olmamalı, ahşap olan karyolanın boyası ise zararlı kimyasal maddeler içermemelidir. Ahşap modeller mümkünse hiç boyanmadan, ağacın doğal rengi korunarak alınıp kullanılması en doğrusu olacaktır. Boya ve cilalar bebeğin sağlına kısmen de olsa zarar verebilmektedir.

Karyolalarda bir diğer önemli husus sivri ve keskin hatlara sahip olmaması gerekliliğidir. Parmaklıklar inip kaldırılması da kullanım açısından rahatlık sağlayacaktır. Ancak indirilip kaldırabilir parmaklıklarda mekanizmaya dikkat edilmeli çünkü bu parmaklıkların güvenli uygulanması gereklidir. Parmaklıkların inip kalkması esnasında bebeğin parmaklarının sıkışabilme ihtimali olmamalı. Bu atlanmaması gereken bir detay. Karyoladaki parmaklıkların yüksekliği ise 50 cm’den az olmamalı, 120 cm’den ise daha yüksek olmamalıdır.

Karyoladaki parmaklıkların arasındaki boşluklarda önemli olan bir diğer noktadır. İki parmak arası boşluk en az dört en fazla altı santim olmalıdır. Bunun nedeni bebeğin kolunun veya kafasının sıkışma ihtimalini ortadan kaldırmaktır. Ayrıca bu parmaklıkların sağlam olması da çok önemlidir. Eğer karyola ahşap ise kullanılan malzeme MDF veya suntadan değil, birinci sınıf kuru ağaçtan yapılmış olmalıdır.

Dönüşme özelliği olan karyolaları tercih ederseniz bebeğiniz üç yaşını geçtikten sonra da karyolayı kullanılabilecektir. Bazı karyola modellerinin ayakuçlarında iki veya üç tane komodin şeklinde çekmece bulunmaktadır. Bebeğin büyümesi ile bu çekmeceler çıkartılarak daha büyük bir yatak haline getirilebilir. Yatak yerine daha küçük bir bebeğiniz varsa bebek beşiği de kullanabilirsiniz. Bebeğiniz için en iyi Beşik Modelleriiçin buraya tıklamanız yeterli!

Ancak şunu da söylemek gerek her ne kadar ekonomik bir model olsa da bu karyola modeli oda da fazla yer kaplayacaktır. Ayrıca üç yaşından sonra çocukların parmaksız yataklarda yatmaları vücut gelişimleri açısından daha faydalı olacağından pek de doğru bir tercih olmayabilir.

 

Oyuncak Koyabileceğim Karyolaları Tercih Edebilir Miyim?

 

Elbette oyuncak koyabileceğiniz veya süsleyebileceğiniz karyolaları tercih edebilirsiniz ancak yine de karyola içinde çokta fazla yastık ve oyuncak bulundurmamak da fayda var.

 

Bebek Karyola Fiyatları Uygun Mu?

 

Bebek karyolaları, her bütçeye uygun şekilde çeşit barındırmaktadır. Ancak burada önemli olan fiyat-performans durumudur. Sırf uygun fiyatlı diye aldığınız karyola sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayamayabilir veya sırf pahalı ürün kaliteli olur diye alacağınız ürün sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yüzden kriterlerinize uyan karyolalar arasından uygun fiyat-performansı olan bir ürün seçmeniz daha iyi olacaktır.