₺79,90 KDV Dahil
₺110,00 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Hızlı Kargo
₺79,90 KDV Dahil
₺110,00 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Hızlı Kargo
1

Uyku Tulumu Seçimi

 

Bir uyku tulumu ne kadar zor seçilebilir deseniz de bu soruyu birçok anne ve baba sormakta ve bebekleri için uygun olan uyku tulumunu bulmakta oldukça zorlanmaktadır. Bebekler için uyku tulumu seçerken birçok şeye dikkat edilmelidir ancak bundan önce ebeveyn adayları için nedir bir uyku tulumu önce onu açıklamakta fayda var. Uyku tulumu öncelikli olarak bebekler için uykudayken yazları serin kışları ise sıcak kalmasını sağlayan, taşınabilir, konforlu bir uyku sağlayan hafif bir yorgandır diyebiliriz. Doğru uyku tulumunun seçilmesi bebeğin uyku kalitesi, rahatı, sağlığı ve güvenliği için çok önemlidir.

 

Şimdi tek tek doğru bir uyku tulumu seçiminde nelere dikkat edilmeli onları inceleyelim. Öncelikli olarak aynı bebek giyimde dikkat edildiği gibi uyku tulumlarında da kumaşa çok dikkat edilmelidir. Seçeceğiniz uyku tulumunun pamuklu olmasına özen gösterin ve ayrıca kumaşın içerdiği bir boya varsa boyanın zararlı kimyasallar içerip içirmediğine de mutlaka bakın. Seçeceğiniz ürünlerin genel olarak kumaş detaylarını incelemeyi kendinize alışkanlık hale getirmenizi bu noktada öneririz ancak ilk bakışta ürünlerde fosforlu, göz alan renkler bulunan eşyalar yerine daha beyaza yakın tonları olan giysi ve tulumlar tercihlerinizde öncelik olsun.

 

Bebeğin rahat olması için kullandığı uyku tulumunun daha dar veya daha geniş de olmaması gerekir. Genelde bebeklerimiz için “Aman, nasıl olsa büyüyecek, daha uzun süre kullansın” diyerek büyük beden eşyalar alsak da bu düşünce yanlış bir düşünce. Uyku tulumları bebeğin rahat olması için bedene tam oturması, daha geniş veya sıkacak şekilde rahatsız etmemesi gerekiyor. Özellikle boyun kısmının dar veya geniş olmaması direk olarak bebeğin rahatsız olmasına neden olacaktır. Bu detaylar atlanmamalı ve dikkatli olunmalı. Bebeğine hareket alanı sağlayan bir tulum seçmeye özen gösterin. Bu doğrultuda bebeğinizin ellerini ve ayaklarını açıkta bırakacak tulumlar tercih edebilirsiniz.

 

Uyku tulumu seçerken bebeğinizin konforu kadar sizin konforunuzda çok önemli. Bir bebeğe sahip olmak beraberinde birçok sorumluluğu zaten getirirken birde uyku tulumunun elde yıkanması gerekmesi sizin yükünüze yük olarak eklememeli. Bu yüzden alacağınız tulumun makinede yıkanılabilir özellikte olup olmadığına mutlaka bakmayı unutmayın. Buna ilaveten bebeğinin uyurken üstünün açılmaması için kendi kendine açılamayacak veya bebeğinizin açamayacağı fermuar ile düğme tasarımlarına sahip uyku tulumlarına yönelmekte de fayda var.

 

Uyku tulumu seçiminde ise ebeveynler ile ebeveyn adaylarının sıkça rastladığı TOG derecesi var birde… TOG derecesi en yalın tanımı ile uyku giyim ve yatak örtülerinin yalıtımını, sıcaklığını gösteren bir ölçü birimidir. TOG derecesi ne kadar düşükse kumaş o kadar hafif, TOG derecesi ne kadar yüksekse de ürün o kadar dolgulu ve yalıtımlıdır. Bu doğrultuda bebeğin yaz, kış kullanacağı uyku tulumları farklılaşmakta veya evinizin sıcaklığına göre de değişiklik göstermektedir. Evinizin ortalama sıcaklığını belirleyip ona uygun bir uyku tulumu seçmeniz sizin için yararlı olacaktır. Bir örnek vermemiz gerekirse evinizdeki ısı ortalaması örneğin 25°C ve üzerindeyse bebeğiniz için 0.5 TOG bir uyku tulumu yeterli olacaktır. Ancak evinizin ortalama sıcaklığı 15°C ise 3.5 TOG’dan aşağı bir ürün kullanmamanız gerekir. Gördüğünüz üzere ısı derecesi arttıkça TOG değeri düşmekte, ısı derecesi azaldıkça da TOG değeri yükselmektedir.

 

Bebeğim İçin Uygun Olan Uyku Tulumu Boyutu

Bebeğiniz için uygun olan uyku tulumu boyutunu bulmak için internette bulunan tablolardan yararlanabilirsiniz. Bebekler için uyku tulumları bebeklerin aylık gelişimlerine göre tasarlanmaktadır. Ancak siz bebeğinizin kilosunu ve boyunu baz alarak tercihinizi yaparsanız daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz. Bu doğrultuda bebeğiniz için uygun olan uyku tulumuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Bebeğim İçin Uyku Tulumunu Nereden Alabilirim?

Bebeğiniz için uyku tulumunu birçok bebek ürünleri satan mağazalardan ve internet üzerinden ulaşıp alabilirsiniz. Burada önem vermeniz gereken şey alacağınız bebek tulumunun TOG derecesi hakkında bilgi vermesi ve sizin diğer kriterleriniz doğrultusunda bebeğiniz ile sizin için doğru seçimi yapabilmek.

 

Örtü Yerine Neden Uyku Tulumu Tercih Edilmelidir?

Uyku tulumu sayesinde bebeğiniz daha güvenilir uyuyacaktır çükü hareket etse dahi kendisi için uygun sıcaklıkta ve emniyette olacaktır. Uygun sıcaklıkta uyuduğu için bebeğiniz üşüme, terleme, aşırı ısınma, örtü altında havasız kalma gibi durumlar ile karşılaşması azalır. Ayrıca kolay bir şekilde hareket edemediği içinde riskli olan yüz üstü pozisyona da dönemeyecektir. Çocuğun güvenli uyuması için bu sebepler doğrultusunda uyku tulumu kullanmak doğru bir tercih olacaktır.