Kaliteli Uyku İçin Kaliteli Bebek Yatakları

 

 

Bebeğin sağlıklı olması ve gelişimi için uykusunun önemli olduğu herkesçe bilinen bir durum. Bebeğin doğru bir şekilde, doğru bir uyku çekmesi, gelişimi için oldukça önemlidir ve pozitif yönde etkiler. Ayrıca çok daha sakin bir bebek olmasına da neden olur. Bu yüzden ebeveynler bebeklerine yatak seçimi yaparken oldukça titiz davranmaktadırlar. Peki ama bebeğin sağlıklı olmasında ve düzenli gelişiminde gerekli olan uyku için nasıl bir yatak seçilmelidir?

Bebekler için yatak seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken iki ana konu var. Bunlardan birincisi yatağın konforu, bir diğeri ise yatağın bebeğin vücut yapısına uyum sağlayabilmesi. İlk aylarda yumuşak bir yatak bebeğin nefes almasını olumsuz etkileyeceği için Ani Bebek Ölümü Sendromuna neden olabilir. Bu yüzden bebeğin ilk aylarında yumuşak bir yatak tavsiye edilmemektedir. İlk aylarda bebek annenin rahat bir şekilde emzirebilmesi ve sürekli gözünün önünde olabilmesi için bebek ile aynı oda da uyumalıdır.

Bebeğin gelişimine bağlı olarak yaklaşık olarak altıncı aya gelindiğinde bebek ayrı bir odada uyumaya başlayabilir. Bu yüzden de büyük bir bebek beşiği ile bu beşiğin boyutu ile uygun bir yatak tercihi yapmalısınız. Bebeğin fiziksel özellikleri özellikle altıncı aydan sonra ciddi bir şekilde değişiklik göstereceği için seçilecek olan yatak çok önem arz etmektedir. Yatağın yanı sıra bebek karyolası da tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz için en iyi Karyola Modelleriiçin hemen tıklayabilirsin!

En çok sorulan sorulardan birisi bebeğin yatağının yumuşak mı, sert mi olması ile ilgili. Altıncı aydan sonra bebek oldukça hareketleneceği için yatağında ona hareket alanı sağlaması gerek bu yüzdende yatağın sertliği çok önemli. Bebeğe seçilecek olan yatağın ortalama 8 cm derinlik oluşturması yeterlidir. Buna ilaven yatağı kaplayan kumaşın malzemesinin anti bakteriyel ürünlerden seçilmesi, bebeğinizin alerjisi varsa sizin ve bebeğiniz için sağlıklı olacaktır. Ayrıca yatağın temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucuları tercih edebilirsiniz.

Sık sık eskimediği için başka bebeklerin yatakları alınıp kullanılabilmektedir. Ancak bu tercih edilmemelidir. Çünkü daha önce başka birisi tarafından kullanılıp yıllarca saklanılan yataklar mikrop ve bakteri biriktirmiştir. Bebeğinizin sağlığı için bu tip tercihler doğru değildir.

Yeni doğan bebekler için seçilebilecek olan sünger, elyaf, yaylı, lateks ve visco şeklinde temel olarak beş adet yatay çeşidir mevcuttur. Bebeğiniz için uygun yatağı seçebilmeniz adına bu yatak çeşitlerini incelemekte de fayda var.

 

 

 

Cellpur TENCEL Sünger Bebek Yatağı

 

 

Cildi çok hassas olan bebekler için uygun bir yatak tipidir. Cellpur, çevre ve doğa ile uyumlu malzemelerden üretilmiş birinci sınıf bir süngerdir. Bu yatakların nem dengeleme ve kuruluk sağlama özelliği vardır. Kumaşlara pürüzsüz bir yüzey sağlamaktadır. Bu yüzden sıkça kılıflar için kullanılmaktadır. Cellpur TENCEL sünger bebek yatakları bebeğin vücudun doğal ısısında kalmasını destekliyor böylece bebeğin uygun sıcaklık ile kurulukta kalmasını sağlayıp hem sağlıklı hemde rahat bir uyku çekmesine yardımcı oluyor.

 

 

Sünger Bebek Yatağı

 

 

Sünger bebek yatakları, farklı kalitede olan süngerlerin kaplanması ile meydana getirilerek üretilir. Sünger yataklarda farkı ortaya koyan şey süngerin ne kadar kalitesi olduğudur. Kaliteli sünger yoğun olur, yatak kesinlikle kıvrılmaz, ağırdır ve vücudu iyi bir şekilde destekler.

 

 

Elyaf Bebek Yatağı

 

 

Alerjisi bulunan bebekler için tercih edilebilir, sağlıklı bir yatak çeşididir. Ancak elyaf yataklar bebeklerin vücutlarını yeterli bir şekilde desteklemeyebilir.

 

Lateks Bebek Yatağı

 

Lateks bebek yatakları son zamanlarda kullanımı oldukça artan bir yatak çeşididir. Lateks yataklar darbe emici ve ortopedik yataklar olduğu gibi doğal malzemeden yapıldığı için terlemeyi de azaltır. Diğer yatak fiyatlarına kıyasla daha pahalı olan lateks yatak ayrıca bazı bebekler için alerjik bir malzemedir. Lateks yatak almayı düşünüyorsanız alerji olma durumunu asla görmezden gelmeyin.

Visco Yatak

 

 

Özellikle son yıllarda yetişkinler tarafından da tercih edilen visco yataklar, “hafızalı yatak” şeklinde anılmaktadır. Bu yataklara bebeğinizi yatırdığınızda yatak, bebeğinizin şeklini alır ve böylece vücuduna eşit bir destek sağlamış olur. Ancak bu yatak çeşidini bebeğiniz 3 yaşına gelene kadar kullanmamanız öneriliyor. Bunun nedeni olarak bazı uzmanlar visco yatakların omuriliği yeterince desteklemediğini bunun da bebek gelişimini etkileyeceğini belirtiyorlar.

Son olarak yatak seçimi yaparken mutlaka yatağı dokunarak, malzemesini hissedip gözünüzle de inceleyerek seçmeniz sağlıklı ve doğru yatağı seçmenizde büyük yardımcı olacaktır.