1

Zihin Gelişimi ve Hafıza Oyunları

 

Hafıza oyunları belleği denemek ve onu geliştirmek amacıyla oynanan oyunlardır. Hafıza oyunları oynamak iyi bir bellek özelliği gerektiriyor. Hafızamızı gün içinde farkında olmasak da aktif bir şekilde kullanılıyoruz. Yani bellek hayatımızda büyük bir rol oynuyor. Günlük hayatta, iş hayatında, okul hayatında hafızamızı ciddi anlamda çalıştırıyoruz. Gerek bir şeyler ezberlerken gerek bir şeyleri hatırlamaya çalışırken. Farklı tip bellekler bulunmaktadır. Uzun süreli bellek, kısa süreli bellek, duyumsal bellek, belleklerin alt başlıkları arasındadır. Hepsini farklı alanlarda istemsizce kullanıyoruz. Yani öğrendiğimiz bir haber, ezberlediğimiz bir bilgi gibi kaydedilen şeylerin hepsi bir bellekte saklanmıyor. Çok kısa süreli bilgiler duyumsal belleğe aktarılır. Duyumsal belleğin herhangi bir kapasitesi yoktur. Çok fazla bilgiyi saklayabilir. Duyu organlarıyla kavradığımız bilgiler hemen duyumsal belleğe gider. Duyumsal belleğe giden bilgilerin tam tersine uzun bilgiler uzun süreliği bellekte depolanır. Kapasitesi oldukça geniştir, fazlaca bilgi saklayabilir. Bu bellekteki bilgilerin hatırlanması biraz zor olsa da bilgileri uzun süre unutmazsınız. Kısa süreli bellek ise kapasitesi sınırlı bir bellektir. 5-9 arası öğe kapasitesi vardır. Bu bellekteki unutulan bilgilerin geri gelmesi imkânsızdır. Bilgiler görsel ya da işitsel olarak depolanır. Tüm bu belleklerin daha aktif rol oynaması için hafıza oyunları büyük bir önem taşıyor. Hafıza oyunları sayesinde hafızanızı kuvvetlendirebilirsiniz. Gelecekte yaşayacağınız unutkanlıkla ilgili hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Artık yaşamın getirdiği zorunlulukla herkesin yoğun bir gündelik hayatı bulunuyor. Bireyler de bu gündelik hayatta oldukça fazla bilgi öğreniyorlar ve bunları depoluyorlar. Öğrenilen bilgiler arttıkça akılda tutmak daha zor hale geliyor. Gündelik hayatta sıradan yaptığınız işler dışında hafıza oyunları ile aktiviteler yaparak hafızanızı kuvvetli bir hale getirebilirsiniz. Tabi ki de hafıza oyunları yetişkinler için büyük faydalara sahip olduğu kadar okul çağındaki ve okul öncesi çağındaki çocuklar içinde oldukça yarar sağlıyor. Küçük yaşlardan itibaren hafızayı güçlendirmek için çeşitli etkinlikler yapmak ilerisi için büyük artıya sahip olmanızı sağlıyor. Bu yüzden hem kendiniz için hem de çocuklarınız için hafıza oyunları oynayabilirsiniz. Böylece hem beraber vakit geçirmiş olursunuz hem de hep beraber faydalı etkinlikler yapmış olursunuz. Hemen hafıza oyunlarını gözden geçirin ve sizlere uygun hafıza oyunlarını satın alın. Eğitici oyunlar ile de çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Eğitici oyunları da burada bulabilir ve çoğunuzu geliştirebilirsiniz.

 

Hafıza Oyunları İle Belleğinizi Kuvvetlendirin

 

Hafıza oyunları bireye en çok yarar sağlayacak oyunlardan birisidir. Özellikle unutkanlık problemi yaşıyorsanız, hafıza gerektiren bir işte çalışıyorsanız hafıza oyunları sizin için ideal oyunlardır. Hafıza oyunları ile algı yeteneğinizi geliştirebilirsiniz, gelen bilgileri daha hızlı bir şekilde idrak edebilirsiniz, daha kolay çözümler üretebilirsiniz, dikkat dağınıklığını önleyebilirsiniz. Hafıza oyunlarının bunun gibi birçok faydası bulunuyor.

 

Hafıza Oyunları Nasıl Oynanır?

 

Hafıza oyunları genelde kartlar aracılığı ila oynanan oyunlardır. Tabi artık teknolojinin gelişmesiyle beraber sanal alanda da bu tür oyunlar oynanabiliyor. Orda da telefon, tablet gibi araçlarla oynayabilirsiniz. Ama yüz yüze oynanan oyunlarda iletişim kurmak, sosyalleşmek gibi özellikler olduğu için daha çok artısı bulunuyor. Kartlar aracılığıyla oynanan hafıza oyunlarında kartların üstlerinde çeşitli kelimeler veya görseller bulunuyor. Bu kelimeler ve görseller farklı alanlardan seçiliyor. Siz gördüğünüz kartları tekrar bulmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken de hafızanızı aktif bir şekilde kullanıyorsunuz.