₺189,00 KDV Dahil
₺260,00 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
Hızlı Kargo
₺189,00 KDV Dahil
₺260,00 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
Hızlı Kargo
1

Bebek Kundak Alırken Ebeveynlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

 

Oldukça eski bir gelenek olan bebekleri kundaklama, özellikle son dönemdeki anne bebek ürünleri pazarındaki kundak bezleri ve örtüleri sebebiyle oldukça popülarite kazandı. Kundaklamanın tarihi antik döneme kadar uzanmaktadır. 17. Yüzyıla gelindiğinde Avrupa da bu yöntem popülaritesini yitirmiştir. Günümüzde hala yapılan bu işlem son zamanlarda tekrar gündeme sıkça gelmeye başladı. Bu yüzdende birçok ebeveyn “Bebeğime kundak yapmam doğru olur mu/olmaz mı?” sorusunun cevabını aramaya başladı. Bebeğin doğum sonrasındaki ilk aylarında hareketlerinden ötürü sık sık uyanmaması ya da üşümemesi için bebeğin sıkıca sarılarak sarmalanması kundak olarak isimlendiriliyor. Özellikle eski dönemlerde bir gelenek olan kundaklama yönetimi, bebeklerin doğumu ile aylarca kullanılmaktaydı. Ancak kundaklamanın gelişimsel olarak kalça çıkığı eğilimi yarattığı bilimsel olarak fark edilmesi ile uzmanlar ile bu yöntemin kullanılması yasaklandı ve ebeveynler uyarıldı. Ancak son dönemlerde özellikle yeniden bebeklerde kundaklama yöntemi görülmektedir.

 

Bebeklerin kundaklanırken dikkat edilmesi gereken birtakım incelikler var. Öncelikle kundak bebeğin gerinme, el ve kol hareketlerini kısıtlayacağından ötürü bebeğin yalnızca uyku halinde olması durumunda yapılması daha yararlı olacaktır. Buna ilaven bebeklerin üçüncü ve dördüncü ay itibari ile kendi kendine yatak içerisinde dönme becerisi geliştiğinden bu aylardan itibaren kundaklama işlemi bırakılmalıdır. Kundak içerisinde yüzüstü yatırılan bir bebek hareket edemeyeceği için ani bebek ölümü sendromu gerçekleşebilir. Bu nedenle de kundak yapılan bebek mutlaka sırt üstü pozisyonda yatırılmalıdır.

 

Kundaklama işleminde bebeğin başı dışında tüm bölgeleri sarıp sarmalanır. Ancak bu kundaklama şekli birçok risk taşıdığı için yarım kundak yapmayı tercih edebilirsiniz. Bebeklerin doğal pozisyonunu bozmayan ve o pozisyonda kalmasını sağlayan yarım kundakta bebeğin kalça ve bacakları çok sıkılmaz. Yalnızca bebeğin gövdesinin üst kısmı daha sıkı sarılır. Bu kundaklama şekli bebeğin daha çabuk uykuya dalmasını da sağlayan bit yöntemdir.

 

Kundaklama denince akla ilk gelen bebeğin bir battaniye ile sarılması gelse de günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle beraber annelerin ve bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik uygun hazır kundaklar da geliştirilmiştir ve bebek mağazalarında yerini almıştır. Bu modern kundaklar hem bebeğin hem de annenin hayatını kolaylaştırması temel alınarak buna uygun modeller yapılarak üretilmektedir.

 

“Bebeğime kundak yapmalı mıyım?” diyorsanız veya yapma niyetindeyseniz bebek kundaklama yönetiminin avantajları ile dezavantajları konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Öncelikli olarak kundaklamanın avantajlarını ele alalım. Kundaklanan bebek özellikle geceleri kendi kendine uyanma sıklığı azalır ve uyanması durumunda ise kendi başına uykuya dönmesi daha kolay olur. Güven duygusundan hoşlanan bebekler için kundaklama, anne karnındaki sarmalanmış ortam hatırlanacağından kundaklama yönetimi bebeği güvende hissettirecektir. Yeni doğanların çırpınıp kendi kendilerini rahatsız etmeleri kundaklama yöntemi ile engellenir ve böylece kendi kendini uyandırması engellenir. Kundak şeklinde sırt üstü yatırılan bebek ani hareket edemeyeceği için, Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini de azaltabilir. Ayrıca beyin hasarıyla doğan bebeklerde kundaklama yönetimi ağlamayı azalttığı gözlemlenmiştir. Buna ilaven kundaklama sayesinde bebeğin daha uzun uyuması ile anne de dinlenebilir.

 

Kundak dışında da bebeklerinize battaniye örtmek onları sıcak tutacaktır. Battaniye modellerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Kundaklamanın Dezavantajları Neler?

Kundaklamanın dezavantajlarından bahsedecek olursak ise en başta kundaklanan bebeğin bacaklarının gergin ve düz tutularak sıkı sarılması durumunda yaşanacak kalça çıkığı riski gelmektedir. Bu sebepten ötürü zaten geçmişte uzmanlar kundaklama yöntemini yasaklamıştır. Buna ilaveten bu yöntem bebeğin sıcaktan bunalmasına neden olabilir, bebeğin hızlı soluk olmasına sebebiyet verebilir. Özellikle kundaklamanın sıkı yapılması bebeğin akciğer kapasitesinin gelişimini de engelleyebilir. Kundaklı bir şekilde bebeğin yüz üstü kalması durumunda Ani Bebek Ölümü Sendromu riski de artmaktadır. Ayrıca kundaklama sayesinde uyanma sıklığı azalan bebek, uyanıp beslenmesi gerektiği için beslenme sayısı azalacaktır bu da yeni doğan bir bebeğin kilo olmasını yavaşlatır. Son olarak ise kundaklamanın gereğinden gevşek yapılırsa, kundak örtüsü açılarak bebek için boğulma riski de yaratabilmektedir.

 

Ebeveynler sayılan bu avantaj ve dezavantajlar doğrultusunda bir karar vererek, dikkat etmesi gerektikleri noktaların bilince olarak bebeğin kundaklanıp kundaklanmaması konusunda bir karar alabilir. Ancak yine de en doğrusu uzman doktorlar tarafından önerilen olacaktır bu asla unutulmamalıdır.

 

Kundak Nasıl Yapılıyor?

Piyasada birçok hazır kundak bulunmaktadır. Daha pratik olması için bu hazır kundaklardan bebek eşyası satılan birçok mağazadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ancak kendiniz bir battaniye ile kundak yapmak istiyorsanız size 6 adımda nasıl kundak yapabilirsiniz aşama aşama anlatacağız.

 

1.Öncelikli olarak battaniyenin üst ucunu içeri doğru katlayarak battaniye üçgen şekline getirin.

 

2.Üçgen şeklinde katlamış olduğunuz battaniyenin üzerine bebeğinizin yalnızca başı açıkça kalacağı şekilde üstüne yerleştirin.

 

3.Bebeğin bir kolunu vücuduna yapıştırın ve bu kolu gövde ile beraber battaniyenin ucunu tutarak sarın. Battaniyenin diğer ucunu bebeğin diğer tarafından sırtının altına doğru sıkıştırın.

 

4.Sırt altına sıkıştırmış olduğunuz battaniyenin ucunu bebeğin bacaklarının arasından geçirin.

 

5.Bacak arasından geçirdiğiniz battaniyenin ucunu kolu sarmış olduğunuz battaniye kısmının altına sıkıştırın.

 

6.Ve son olarak da bebeğin açıkta kalan kolunu battaniyenin diğer ucu ile sararak bebeğin sırtının altına sıkıştırın.

 

Modern Bebek Kundağı Pahalı Mı?

Piyasa da bebek kundak fiyat aralığı oldukça geniş. Bu yüzden kendi bütçenize ve bebeğinize en uygun hazır, modern kundağı kolaylıkla bulup alabilirsiniz. Ortalama fiyatlar en düşük 25 TL’den başlamakta ve en yüksek 500 TL’ye kadar da uzanmaktadır. Bu kundakların her biri bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız olan kriterlere göre de farklılık göstermektedir.