1 2 >

Lohusa Dönemi Yaşananlar

 

Doğum sonrası özellikle ilk defa anne olan kadınlarda doğum sonrası depresyona rastlanmaktadır. Yaşanan melankoli durumuna benzer olan bu depresyon, farklı olarak daha uzun sürmektedir. Lohusalığın sona ermesi ile yaşanmakta olan depresyon bitmez ve doğum yapan annenin psikolojik durumuna göre birkaç ayı belki bir yılı hatta belki de birkaç yılı bulabilmektedir. Böyle bir durumda uzman bir doktordan annelerin destek alması önemlidir. Yaşanan bu depresyonun bazı belirtileri mevcuttur.

 

• Cinsel hayatta isteksizlik ve eşinden uzaklaşma

 

• Duygusal ani iniş çıkışlar, öfke sorunları, alıngan olmak.

 

• Sosyallikten kaçınma ve uzaklaşma.

 

• Yetersiz hissetme, kendine olan özgüvenin düşmesi.

 

• Bebeğine ve kendine yeterli ilgi ve alakalı gösterememe.

 

• Yaşamdan zevk alamama ve her şeye karşı isteksizlik.

 

Sayılan bu belirtiler doğum sonrası her annede olmayabilir veya gözlemlenmeyebilir. Genelde bu belirtiler doğum sonrası yakın çevresinden, ailesinden uzakta olan, bebeğin babasının anneye karşı yeterli ilgi göstermemesi gibi durumları yaşayan kadınlarda gözlemlenmektedir. Doğum sonrası depresyonu yaşamamak için annenin kendini meşgul etmesi, bebeğine ilgi ve alakasını vererek bu doğrultuda hareket edip düşünmesi, umutsuzluğa kapılmaması ve olumsuz düşüncelerden kendini uzak tutmaya çalışması depresyonu atlatmasında yardımcı olacaktır.

 

Lohusalık döneminde yaşanan bazı olaylar tehlikeli ve annenin sağlığı konusunda olumsuz sinyaller vermektedir. Rahimden yoğun veya ani kan gelmesi, zaman geçmesine rağmen kanamanın azalmaması veya artarak devam etmesi, kasılma nöbetleri yaşamak, solunumda güçlük yaşamak, şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ciddi baş ağrısı veya bulanık görüş gibi belirtilerden herhangi birinin yaşanması durumunda anne, hiç zaman kaybetmeden doktor tarafından görülmelidir.

 

Rahat bir lohusalık dönemi geçirebilmek için anneler ve onlara destek olan babalar hamilelikte gösterdikleri özeni bu dönemde de göstermelidir. Anneye verilen gerekli destek sağlanmalı ve annenin kendisine zaman ayırmasına yardımcı olunmalıdır. Bu süreçte anneler toparlanmak için acele etmemelidir. Her ne kadar bu süreç ortalama 6 hafta sürse de bu dönemin uzunluğu kişiden kişiye de değişmektedir, bu unutulmamalıdır. Ayrıca emziren anneler bebeklerini emzirmeyen annelere göre lohusalık döneminde daha çabuk toparladığı da bilinmektedir. Bu yüzden sadece bebeklerinin sağlıkları için değil, anneler kendi sağlıkları içinde emzirmeye özen göstermelidir. Bebeğin emzirilmesi sırasında karın ve rahim kasları kasılmakta bu da daha çabuk kuvvetlenmeye neden olmaktadır. Annenin bebeği emzirmesi anne için sakinleştirici ve uyumayı rahatlatan etkisi de olabilmektedir. Lohusalıkta yaşanan uyku sorunları için emzirmek, anneye yardımcı olacaktır. Bunlara ilaven emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarının daha az olduğu gözlemlenmektedir ve doğum sırasında annenin kaybettiği demirin tekrar depolanmasına da faydası olduğu bilinmektedir.

 

Doğum Sonrası Anne Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Doğum sonrası yaşanan lohusalık dönemi, gerileyen fizyolojik ve psikolojik sürecinin yanı sıra anne olan kadının hem kendi sağlığı için hem de bebeği için bakımı oldukça büyük önem arz etmektedir. Öncelikle doğum sonrasındaki perine bakımı bu bakımın en başında gelmektedir. Perine bakımı ve temizliğinde eller sık sık yıkanmalıdır. Doğum sonrasında atılan dikişlere dikkat edilmeli ve pansuman için batticon losyonu yani ilaçlı su kullanılmalıdır. Temizlik esnasında doğru tuvalet kâğıdı kullanılmalı ve temizlik önden arkaya şeklinde gerçekleştirilmelidir. Doğum sonrasında kullanılacak pedlerin emiciliğine dikkat edilerek, yumuşak, renksiz ve kokusuz olmasına bakılmalı ayrıca hijyen için sık sık değiştirilmelidir. Buna ilaven pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir.

Doğum sonrası atılan dikişler ilk günlerde dikişin olduğu bölgelerde gerginlik, rahatsızlık ve şişlik yaratabilir. Bundan kaynaklı olarak oturmada güçlük çekilebilir. Yaranın temiz tutulması durumunda dikiş ipleri kendiliğinden düşecek ve yara 1-2 hafta içerisinde iyileşecektir. Bu süreçte sabırlı ve titiz olmak önemlidir. Ayrıca doğum sonrası yaklaşık 40 gün kadar kanama devam edebilir. Bu süreçte kanama miktarına ve yoğunluğuna dikkat edilmelidir. Ani ve yoğun kanamalarda doktora gidilmelidir. İlk hafta kanama adet dönemindeki yoğunluktaki gibi olabilir. Ancak sonrasında kahverengi, sarı ve beyaz akıntılar şeklinde 40 gün içerisinde bu süreç bitecektir. Ancak belirtildiği gibi ani ve yoğun kanama olmasının yanı sıra annede ateşin yükselmesi, akıntıdan pis koku gelmesi gibi durumlarda ertelemeden hemen doktora danışılmalıdır.

 

 

Kadın Göğüs Bakımı

Kadınlar için hassas bölgelerden birisi olan memeler, doğum sonrası bebeği emzirilmesi ile anne için daha da önemli bir böğle olmaktadır. Öncelikli olarak meme temizliği için günde bir defa duş alınmalı ve memenin temizliğinde ılık su dışında herhangi bir madde asla kullanılmamalıdır. Özellikle alkol içeren maddeler, sabun ve benzeri kimyasal ürünler temizlik için kullanılmamalıdır. Bebek emzirildikten sonra meme uçları anne sütüyle silinerek kuruması beklenilmelidir. Bunun nedeni ıslak kalan meme uçlarında mikroplar daha çabuk üreyecek ve memede çatlakların oluşmasını da hızlandıracaktır. Sutyenin ıslanması durumunda sutyen hemen değiştirilmelidir veya bunun için göğüs pedi kullanılabilir. Böylece sutyen değiştirmek ile uğraşmak yerine göğüs pedlerinizi değiştirmeniz yeterli olacaktır.