Beşik Seçimi Nasıl Olmalı?

 

Bebeklerimize eşya alırken her detayı düşünmek ve dikkat etmek biz ebeveynlerin görevi. Onların can güvenliği bizim için her şeyden önemli. Bu yüzden ona herhangi bir eşya alırken iki kat daha fazla düşünüyoruz. Ancak aldığımız ürünlerde bebeği düşündüğümüz kadar anne ve babaların işlerini kolaylaştıran ve onlara yardımcı olan eşyalara bakmayı da ihmal etmiyoruz. Özellikle bebeklerin rahat bir şekilde uyumasını sağlayan beşik seçiminde birçok seçenek mevcut. Her biri farklı ve birçok ihtiyacı karşılamaya yönelik ürünler. Peki ama anneler ve babalar bu ürünlerin arasından seçim yaparken nelere dikkat etmeli?

 

Biz yetişkinler önemli olan sağlıklı uyku ihtiyacı, sevgili bebeklerimiz için çok daha önemli. Doğru ve sağlıklı bir gelişim sürdürebilmeleri için bebeklerin düzenli ve uzun uyku ihtiyaçları vardır. Özellikle yeni doğan bebeklerin neredeyse günün büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirmesi, yattıkları yatağında önemini arttırıyor. Bu nokta da bebek için satın alınan beşik önemli bir ihtiyaçtır. Piyasada birçok beşik modeli bulunmaktadır bu yüzden de özellikle yeni anne baba olanlar beşik alırken göz önünde bulundurması gerektiği noktaları tam olarak bilmezler.

Öncelikli olarak bebek beşiği seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi beşiklerde bulunan parmaklıkların birbirleri ile olan aralıklarının 6 cm’den geniş olmaması gereklidir. Bunun nedeni geniş parmaklıklar arasına bebeğinizin başı sıkışabilme ihtimalinden kaynaklanmaktadır.

 

Beşiklerin ağırlığı da bir diğer önemli noktadır. Hafif malzemeden yapılmış bir beşik kolay bir şekilde devrilebilir. Bu yüzden yeterli ağırlığı bulunan ve kolay kolay devrilemeyecek beşikleri tercih edin. Eğer beşikte raylı bir sistem var ise yatağın raylı sisteme doğru bir şekilde yerleştirildiğine emin olun.

 

Doğal malzemelerden üretilmiş ahşap beşikleri tercih edin. Bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır. Eğer plastik türde bir beşik tercih edeceksiniz beşiğin yapılmış olduğu plastiğin hammaddesinin bebeğinizin sağlığına olumsuz bir etkisi olup olmayacağını öğrenin.

 

Beşiğin yüksekliği de önemli olan bir diğer husus. Yatağın bel seviyesine kaldırılması ile bebeğin yerleştirilmesi zor olmayacaktır. Ayrıca bebeğin aşağı yuvarlanmaması için yatak, parmaklıklar ile yeterli derinlikte olmalıdır. Bebeklerin kesintisiz uyku uyuyabileceği bebek yatak modelleriniincelemek için hemen sitemizi ziyaret edin.

 

 

Beşik Türleri Nelerdir?

 

Piyasada hem bebeklerin hem de anne ve babaların ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için farklı farklı beşik çeşitleri bulunmaktadır. Anne yanı beşik, tek başına/bağımsız beşik, park beşik, sepet beşik sayabileceğimiz beşik türleridir.

 

 

Anne Yanı Beşik

 

 

Bebeği her zaman yakınında, gözünün önünde olmasını isteyen ve ona rahatlıkla ulaşmak isteyen ebeveynler bu beşiği tercih ediyor. Genelde yeni doğan bebeklerde sıklıkla bu beşik tercih edilmektedir. Bu beşiğin tek yanı açıktır ve yatak ile birleştirilir. Anne yanı beşiğibebeğinizin ilerleyen zamanlarında daha uzağa yerleştirebilir, uzakta tutabilir ve istediğiniz yere taşıyabilirsiniz ancak beşiğin açık olan kısmını kapatmayı unutmamalısınız.

 

 

Tek Başına/Bağımsız Beşik

 

 

Anne yanı beşikleri ile kıyasla daha büyük boyda olan bir beşiktir. Ayrıca ayaklarında tekerlik vardır. Bu yüzden de bu beşiği odalar arası rahatlıkla gezdirebilirsiniz.

 

 

Park Beşik

 

 

Bebeğin ilk aylarından itibaren rahatlıkla kullanabileceğiniz bir beşik türü. Bebeğinizin ilerde büyümesi ile eğer yatak olarak kullanmak istemiyorsanız oyun alanı olarak da beşiği değerlendirebilirsiniz. Bu yönden çok fonksiyonlu bir beşik. Ayrıca taşınabilir ve katlanabilir özelliği de mevcuttur. Bu yüzden misafirliğe giderken bile taşıyabilirsiniz. Park beşiğin içerisinde kademeli bölümler bulunmaktadır. Bu sayede bebeğinizi ilk aylarda en üstte yatırabilir, dönmeye, hareketleri artmaya ve ayağa kalmaya başladığı zaman da yataktaki en alt bölmeye yatırabilirsiniz.

 

 

Sepet Beşik

 

 

Bu beşik türleri göze oldukça sevimli geldiği için birçok anne ve babanın dikkatini çekiyor. Sepet beşikler ancak ilk aylarda kullanılabilmektedir. İçi küçük olan bu beşikler bebeğinizin büyümesi ile uzun vadede kullanabileceğiniz bir beşik türü değildir.