₺59,90 KDV Dahil
₺75,00 KDV Dahil
₺74,90 KDV Dahil
₺90,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Hızlı Kargo
₺79,90 KDV Dahil
₺99,00 KDV Dahil
₺29,90 KDV Dahil
₺35,00 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Hızlı Kargo
₺54,90 KDV Dahil
₺69,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Hızlı Kargo
1

Emzirme Nedir?

 

Doğum sonrası memeler hacimlerini kaybedebilir ve bebeğin emzirilmesi veya sütün sağılması gibi nedenlerden memeler sarkabilir. Bunun önüne geçmek için memelere içeriden dışarıya doğru masaj yapılması faydalı olacaktır. Ayrıca memeleri destekleyen kasları çalıştırmak ve formunu korumak için ufak egzersizler de yararlı olacaktır. Buna ilaven emzirme sürecinde emzirme sutyeni kullanmak daha konforlu olacak ve rahat süt vermenize yardımcı olacaktır. Bu sutyenler normal sutyenlere kıyasla aşırı sıkı olmayan, destekleyici sutyenlerdir. Memelerde rahatsızlık hissedilebilir, böyle bir durumda dönüşümlü bir şekilde sıcak ve soğuk kompres uygulamak rahatlatabilir.

 

Meme uçlarının kuru ve ılık tutulması önemlidir çünkü aksi taktirde hassas meme ucu bölgesi kuruyup çatlayarak acıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Bunun önüne geçmek içinde yukarıda da belirtildiği üzere anne sütü ile meme çevresi ıslatılıp kuruması için beklenilmeli. Böylece süt çatlakların kapanmasına yardımcı olacak bir koruyucu tabana görecektir. Anne sütünün sutyeni ıslatması durumunda sutyen değiştirilmeli veya meme pedi kullanılarak ıslanması durumunda bu pedler değiştirilmelidir. Kullanılan meme pedleri kesinlikle plastik malzeme de olmamalıdır.

 

Anneler kendi bakımlarında beslenme ve uyku düzenlerine gerekli özeni göstermeyi aynı hamilelik sürecinde olduğu gibi bu süreçte de asla ihmal etmemeli ve dikkat etmeli. Unutmayın sizin sağlığınız bebeğiniz sağlığı demektir. Bu yüzden kendinizi ihmal etmemeli ve sağlıklı beslenmeyi, bol sıvı tüketmeyi ihmal etmemeli, yeterli derecede egzersizler yapmalı ve uyku düzeninize elinizden geldiğince özen göstermelisiniz.

 

Anneye birçok faydası olsa da anne sütü bebeğe verilebilecek en güzel ve en büyük armağandır. Anneler ve anne adayları için emzirme birçok korku, tereddüt ve endişe yaşatan konuların başında gelmektedir. Öncelikli olarak hamilelik esnasında anne adayı olan kadın vücudu süt üretimine doğal olarak bir hazırlığa başlamaktadır. Hamilelik sürecinde anne adaylarının meme bakımı için özel bir şey yapmalarına gerek yoktur. Gebeliğin dördüncü/beşinci aylarına gelinmesi ile beraber memeler süt üretimi yeteneğine zaten sahip olur ancak bu süreçte de meme için özel bir bakım gerekmemektedir Yalnızca meme dokusunun büyümesinden ötürü, memeyi sıkmayan ve normalden daha büyük numaraya sahip sutyenlerin kullanılması daha uygun olacaktır. Buna ilaven memenin temizliği için ılık su dışında herhangi bir madde kullanılmamalı ve sabun, losyon, alkol gibi maddeler meme temizliğinde kullanılmamalıdır.

 

Emzirme Nasıl Olmalı?

En merak edilen emzirme esnasında ise bilinmesi muhakkak gereken bazı şeyler vardır. En etkili emzirme şekli memenin hem başı hem de koyu renkli kısmı bebeğin ağzının içerisine tamamen girmesi şeklindedir. Annelerin genelde yaptığı en önemli yanlış genelde memenin yalnızca ucunun verilmesidir. Bebeğin ağzına yalnızca meme ucunun verilmesi ile yeterli miktarda süt bebeğin ağzına gelemez buna annenin meme ucunda ağrıya neden olur ve çatlaklar meydana gelir. Yalnızca meme ucunun verilmesi ile memeler yeterince uyarılmaz bu da hormonların sütü yapmasında istenilen düzeyde bir süt sağlamamasına neden olur. Bebek de zamanda yeterli süt gelemediği için memeyi bırakır ve anne de yeterli sütünün olmadığını düşünür.

 

Uygun emzirmede öncelikli olarak bebeğin tutuluş şekli çok önemlidir. Bebeğin başı ve vücudu anneye dönük şekilde olmalı, bebek başından tutulmamalı ve bebeğin altı ile sırtından desteklenerek tutulmalıdır. Bebeğin başından tutulması yanlış olacaktır çünkü bebek refleks olarak başını geriye doğru atacaktır bu da memeyi tutmasını zorlaştırarak minik bebeğimizin sinirlenmesine neden olacaktır. Bu başarısız tutuş yerine bebeğin memeyi arayınca bulabileceği bir pozisyon tercih edilmelidir. Bu ayrıca bebeğin arama refleksini de uyandıracaktır. Eğer meme ucunda bir ağrı hissediyorsanız, yeterli sütün gelmediğini düşünüyorsanız bu muhtemelen yanlış bir emzirme tekniği tercih etmenizden kaynaklıdır. Çünkü doğru bir emzirme pozisyonunda annenin memesi acımaz veya ağrı hissi olmaz.

 

Bebeği Tutuş Şekli Kadar Annenin Oturuş Şekli De Çok Önemli

Buna ilaven bebeğin tutuş şekli kadar annenin de oturuş pozisyonu ve rahat olması önemlidir. Annenin kendini rahatsız bulduğu, hissettiği bir pozisyonda bebeğin rahat bir şekilde emzirilmesi de pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden emzirirken annenin kendini rahat hissetmesi, rahat bir pozisyonda olması önemli bir detaydır.

 

Emzirme Yastıklarından Yardım Alabilirsiniz!

Emzirme yastıkları hem anne hem de bebekler için oldukça rahatlık sağlayan bir eşya. Emzirme yastığı annenin vücudunu doğru bir şekilde destekler. Bebek emzirme yastığının üzerindeyken daha yüksekte kalacağından anne kollarını kullanarak bebeği yükseltmez veya öne eğilmesine gerek kalmaz. Bu da anne için büyük bir konfor sağlar. Ayrıca emzirme yastıkları ile bebeğin doğru pozisyonda emzirilmesi daha kolaylaşır. Haliyle süt gelmeme, bebeğin öfkelenmesi gibi durumların da önüne geçilmiş olur. Yeterli büyüklükteki emzirme yastıklarının edinilmesi ile altıncı aydan sonrada bebek oturtularak emzirilebilir böylece yine anne kolları ile destek vermek durumunda kalmaz.

 

Bunlara ilaveten sezaryen ile doğum yapan anneler içinde bu yastıklar oldukça kullanışlıdır. Dikişli bölgenin zorlanmamasına ve emzirme işleminin kolaylıkla gerçekleşmesini sağlayan emzirme yastıkları, dikişlerin de iyileşme süresinin uzamamasına, kolay atlatılmasına yardımcı olur.