₺44,90 KDV Dahil
₺60,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Hızlı Kargo
1

Hamilelik Süreci

 

Hamilelik şüphesine yol açan belirtilerin yaşanması durumunda eczanelerden temin edilebilecek gebelik testi veya uzman bir hekimin gözetiminde gerekli tüm sağlık testleri yapılmalıdır. Hamileliğin pozitif olması sonucunda anne adayı uzman doktoruna rutin kontrollerine gitmesi ve aksatmaması gereklidir. Doğuma kadar olan süreçte doktoru ile iletişimde kalmak önemlidir.

 

Ayrıca anne adayının iyi bir şekilde istirahat etmesi, sağlıksız besinlerden uzak durması ve doğru beslenmesi ve düzenli bir uyku düzenine sahip olması hem bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemlidir. Bu süreçte ağır olmayan egzersizlerden kaçınılmalı ama hamileliğe uygun egzersizler yapılmalıdır. Yapılan egzersizler anne adayının sancılarının azalması, doğum sürecinin rahat geçmesinde yararlı olacaktır. Uzun ve yorucu yolculuklardan kaçınılmalıdır, düşük riski veya kanama riski taşımayan anne adayları son dört haftaya kadar otomobil kullanabilir. Gebelik sürecinde ve sonrasını da kapsamak ile birlikte kullanılan ilaçlara da dikkat edilmelidir. İlaveten hamilelikteki sırf ve bel ağrıları ile düzgün kan akışı sağlanması için hamilelikteki yatış pozisyonuna da dikkat edilmelidir.

 

Annelik ve anne olmanın beraberinde getirdiği sorumluluk, görev ve duygu durumları dışında birçok kadının endişe ve merak duyduğu lohusalık dönemi de özellikle anne adaylarının ilgisini çeken önemli bir konu. Öncelikle lohusalığın ne olduğundan bahsetmek gerek. Lohusa, doğum yapan bir kadının doğum sonrasındaki 6 haftalık sürecine denir. Bu süreç içerisinde kadınlarda hamilelik esnasında yaşadığı metabolizma sisteminde ve genital sistemindeki değişiklerin hamilelik öncesi döneme geri dönüş sürecidir.

 

9 aylık bir bekleyiş sonrasında kucaklarına çocuklarını alan anneler için, yaşanılan onca sıkıntı, stres ve yaşanılan iyi kötü dönemden sonra birde doğum sonrası süreci onları beklemektedir. Fizyolojik ve psikolojik değişimleri kapsayan bu “lohusalık dönemi” yaklaşık olarak 6 hafta yani 40 gün süren, doğum öncesi ve hamilelik öncesi döneme dönüşün gerçekleştiği bir süreçtir. Hamilelik döneminde ani yükselen hormonlar buna ilaveten hamileliğin yaşattığı stres ile psikolojik sorunların, fizyolojik değişiklerin düzenlenerek eski zamana döndüğü bu dönemde melankoli sıkça görülen bir durumdur. Doğum sonrasında anneler aniden ağlayabilir ve sinirlenebilir, kendini güçsüz hissedebilir ve uyku sorunları yaşayabilir. Bunların hepsi olağan ve normal şeylerdir öncelikle bu kesinlikle bilinmeli ve bu sürecin geçici olduğu, her şeyin eskiye döneceği kendisine hatırlatılmalıdır. Yaşanan tüm bu melankoli durumu doğum sonrası yaşanan olağan bir durumdur ve lohusa döneminin atlatılması ile de üstünden gelinecektir.

 

Hamilelik Belirtileri

Hamile kalınması durumunda bunun birtakım belirtileri gerçekleşir. Bu belirtiler ve belirtilerin ortaya çıkışı kişiden kişiye oldukça değişkenlik göstermektedir. Döllenmenin gerçekleşmesi durumunda adet gecikmesi, mide bulantısı, kusma, halsizlik, göğüs ve göğüs uçlarında halsizlik, sık idrara çıkma, baş dönmesi, aşerme, sırt ve bel ağrısı, vajinal akıntı gibi durumlar gözlemlenmektedir. Buna ilaven erken yaşlarda hamile olunması duygusal anlamda daha şiddetli geçebilir ve psikolojik eksiklikler yaşanabilir. Kendine güven sorunu, duygusal olarak ani iniş çıkışlar gözlenmektedir.

 

Hamilelik Nasıl Gerçekleşir?

Öncelikle hamilelik nasıl oluşur onu bilmemiz gerek. Hamilelik veya bir diğer değiş ile gebelik cinsel ilişki ile erkekte bulunan sperm ile kadında bulunan yumurtalıklardan atılan yumurtanın döllenmesi ile oluşan fetüsün kadındaki organlarda, dokularda değişiklikler meydana getiren, yaklaşık olarak 9 aylık bir süreci kapsayan ve doğuma kadar devam eden bir dönemdir. Hamileliğin oluşabilmesi için adet düzenliliği, kadının fizyolojik durumu ve yaşı önemlidir. Yaşın ilerledikçe doğurganlığın azaldığı yaygın bir şekilde bilinen bir bilgidir.

 

Döllenme süreci karışık bir süreçtir ve döllenme ile gebelik oluşumunu etkileyen birçok neden mevcuttur. Hamile kalındığının anlaşılması veya hamile kalmak isteyen anne adayları ile çiftlerin kadının adet döngüsünü düzenli bir şekilde takip etmesi önemlidir. Bunun nedeni kadınların her ay adet döneminde periyodik yumurtlama dönemlerinin olmasından kaynaklıdır. Olgunlaşmış, döllenmeye hazır yumurta, döllenmenin gerçekleşebilmesi için en uygun zamanı bu periyodik yumurtlama dönemleri içerisinde anlaşılabilir. Bu yüzden yumurtlama zamanlarının takip edilmesi gebelik oluşumu için çok önemlidir. Yumurtlama dönemlerinde yapılan cinsel ilişki hamile kalma ihtimalini oldukça yükseltir.