1 2 3 >

Bebek Odasının Olmazsa Olmazları

 

Konu bebeklerimiz olunca akan sular duruyor. Her ebeveyn çocukları için en iyisini ister. Bu yüzden bebeklerin odalarını düzenlerken ekstra dikkatli davranmak gerekir. Hem bebeğin hem de ebeveynin ihtiyaçlarına göre olması, bebeğin güvende olmalı, bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyici bir odası olması gereklidir.

 

Bebek odası tasarımında odanın bebeğin büyüyünce de kullanacağı unutulmamalı ve bu da göz önüne bulundurularak eşyalar alınmalı. Bu yüzden hem bebekler hem de çocuklar için kullanışlı olabilecek oda takımlarının tercih edilmesi daha doğru bir tercih olacaktır. Alacağınız dolap, konsol ve şifonyerlerin büyüklüğünü özellikle “Gelecek senelerde de ihtiyacımızı karşılar mı?” diye düşünerek seçmeniz iyi olacaktır. Bebek odası takımınızı seçerken eşyaların büyüklüğü önemli olsa da bundan önce odanızın büyüklüğüne uygun eşyalar alınması daha önemli. Seçeceğiniz bebek odası takımı veya kendiniz düzenleyeceğiniz bebek odası, bebeklerin büyüyünce oda içerisinde oyun oynayabileceği ve zaman geçirebileceği, hareket alanının fazla olabildiği bir alan bırakmalıdır.

 

Bir diğer önemli konu bebek odasındaki malzemelerin sağlığa uygun olup olmadığı konusudur. Bunun için Avrupa Birliği kurallarına ve kriterlerine göz atmanızı öneririz. Eşyalarda kullanılan boya, yapıştırıcı, ahşap hakkında bilgi sahibi olmanız ve bebeğin sağlığına zarar verebilecek bir içerikte olup olmadığınızı öğrenmekte fayda var. Mobilyaların dış cephelerinde kullanılan boyaların ağır metal içermesi, bebeklerin zekâ gelişimlerinde olumsuz bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmanız çok önemli. Kullanılan ahşap koku ve rutubet yapmayan ahşaplardan seçilmeli, fabrika ortamında üretilen malzemelerden ise kaçınılmaya çalışılmalıdır. Mobilyalar odaya yerleştirildikten sonra belirli bir süre oda havalandırılmalıdır.

 

Bebeğin yaşı ilerledikçe hareketleri de o oranda artacaktır. Bu yüzden mobilyalar hem hareketlere karşı dayanıklı olmalı hem de herhangi bir risk durumu yaratarak çocuğun yaralanmasını engelleyecek modellerde mobilya seçilmelidir. Çok sivri kenarları olmayan, devrilmelere karşı dayanaklı ve güvenli olacak eşyalar bebek odasında tercih edilmelidir. Ayrıca belirtildiği gibi bebek hareketlendikçe eğer mobilya dayanıklı değilse mobilyalar da kolay bir şekilde zarar alabilir. Bu yüzden kaliteli malzemeden yapılmış dayanıklı mobilyalar önceliğiniz olmalı. Ayrıca bebeklerinizin rahatça yatabilmesi ve deliksiz bir uyku geçirebilmesi için sağlam bebek beşikleri veya sağlam bebek yataklarına ihtiyaçları vardır. Odanın en önemli mobilyası olan bebek beşiklerine veya bebek yataklarına e annecim kalitesi ile ulaşabilirsiniz. Bebek beşiklerini tüm modellerini inceleyebilirsiniz. Bebeklerin huzur içinde uyuyabileceği bebek yatak modellerini inceleyebilirsiniz.

 

Bebekler büyüyüp hareketlendikçe odadaki mobilyaları da kurcalamaya başlayacak, özenle eşyaların katlanıp konulduğu çekmeceler eski düzenli günlerinden çok uzak olacaktır. Buna ilaven yeni yürümeye başlayan çocuklar mobilyalardan destek alarak yürümeye çalışır. Bu da yürümeye çalışırken çekmecelerin, dolapların kapaklarının açılmasına neden olacaktır. Bu yüzden eşyalar muhakkak duvarlara sabitlenmeli ve korucuyu kilitlerden yararlanılarak çekmece ile dolapların açılması engellenmelidir.

 

Bebek Odasında Kullanılan Renkler

Bebek odasında kullanılan renkler ve şekiller, bebeğiniz odada uzun zaman geçireceği bir alan olduğu için tasarımlarda oldukça dikkat edilmelidir.

 

Renkler insanın ve haliyle de bebeklerin psikolojilerini etkiler ve modunu değiştirir. Renkler yumuşak hatlı ve canlı, huzur verici şekillerde seçilmeye özen gösterilmelidir. Açık mavi, yeşil ve bej renkleri doğaya ait renler olduğu için bebek odasında tercih edilebilir. Bu renkler rahatlatıcı etkiye sahip olduğu gibi odayı da olduğundan daha geniş gösterecektir. Beyaz rengi bu yüzden tercih edebilirsiniz ancak beyaz renk odayı geniş gösterip insanın için ferahlatsa da bebeğin uykuya dalmasını zorlaştırabileceğinden beyaz renkten kaçınmaya çalışın. Ayrıca renkli ve canlı olması gerek diye odasının her köşesinde farklı bir renk kullanmanız doğru değildir.

 

Bebek Odasında Aydınlatma

Bebek odasına seçeceğiniz aydınlatma, ışığın rengi, ışığın kalitesi ve ışığın konumu her biri çok önemlidir. Seçtiğiniz ürün bebek odasını eşit bir şekilde aydınlatmalı bunun içinde aydınlatma ürünü odanın ya merkezinde ya da odasının farklı köşelerine yerleştirilmelidir. Seçilen aydınlatma ürününün yüksek güçte olması bebeğin gözüne zarar verebileceğinden yüksek ışık saçmamasına gösterilmelidir. Bunun için çok beyaz veya çok sarı renkteki ampulleri tercih etmek yerine bu iki rengin ortası olan LED ürünler yeterli olacaktır.